Çantanın Tarihçesi

Çantanın Tarihçesi

Çanta günlük kullanımda önemli bir aksesuardır. Bugüne kadar üretilmiş olan çanta modellerine baktığımızda hepsinin kullanım alanı farklıdır. Çanta konusunda söylenebilecek olan çok şey vardır. Bunun içinde öncelikli olarak çantanın tanımını yaparak başlayalım. Sonrasında ise çanta çeşitleri arasında en çok kullanılan promosyon çanta hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Çantanın Tanımı

Çanta İngilizce’de BAG olarak yazılır. İçerisine çeşitli malzemeler konulmaya yarayan bu aksesuar farklı büyüklükte olabilecektir. Çantalar şekillerine göre ve modeline göre ayrılır. Bu anlamda deri ya da kumaş çantalar en çok tercih edilen modeller arasındaki yerini de almıştır. Çantaların ebatlarının farklı olmasının nedeni ise ihtiyaçların farklı olmasından kaynaklanmaktadır. İnsanın neredeyse her yerde yanında taşıdığı çantalar ağzı açılır ve kapanır olarak değişkenlik gösterir. Çantalar günümüz itibariyle çeşitli amaçlarda kullanılmaya başlanmış ve bunun içinde pek çok insan tarafından kullanılmaktadır. Çantalar özellikle kişiselleştirilmiş olduklarından dolayı kişisel tercihlerde çok fazla talep edilmektedir. İçine konulan nüfus cüzdanı,cüzdan, telefon, kalem, mendil gibi sürekli yanımızda taşıdığımız ama kaybetmekten ve çaldırmaktan da bir o kadar korktuğumuz aksesuarlarımızdandır. Çantalar kendi içerisinde şekillenmeye başladıkça nmerak edilen hususlardan birisi de çantaların tarihçesi olmuştur.

Toptan Spor Çanta Seçimi

Çantanın Tarihçesi

Türklerde çantanın kullanımı çok eski tarihlere kadar gitmiştir. Giyim süslemelerinde kullanılan çantanın ilk anayurdu ta ki orta Asya’ya kadar gidebilmektedir. Orta Asya’da yaşayan Türkler özellikle dokuma sanatında büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Dolayısıyla Türklerde çanta kullanmanın tarihi M.Ö ki devirlere kadar uzanabilmektedir. Orta Asya’daki Türkler çantaya olan ilgilerini her geçen gün artırırken aynı zamanda çantaların kullanımları da giderek yaygın bir hale dönüşmeye başlamıştır.

Türklerin tarihi kaynaklardaki halk sanatlarından edinilen bilgiye göre çantalar torba, çıkın, kılıf heybe, zembil, kese gibi değişik isimlerde kullanılmıştır. Cumhuriyet dönemi ile birlikte batı modası da izlenmiş; etkileri çanta modellerine yansımıştır. Gelişen çağ ve ilerleyen teknoloji ile birlikte çanta modelleri çeşitlenmiş, ihtiyaca göre farklılıklar göstermiştir. Deri ve tekstil sanayinin ilerlemesi ile çanta yapımında kullanılan gereçlerde çeşitler çoğalmış, çanta sektörü büyük bir sanayi dalı oluşturmuştur. Dünyanın en eski çantasına baktığımızda bu çantaların köpek dişleriyle süslenmiş olduklarını görebiliyoruz. Buna göre bir çantanın insan yaşamındaki yerine baktığımızda ise şu şekilde bir sonucun ortaya çıktığını da görebiliyoruz.

Çantanın Tarihçesi

Çantanın Yaşamımızdaki Yeri ve Önemi

Çantalar insanların giyim kuşamlarını renklendirmeye yarayan en önemli aksesuarların başında geliyor. Çantaların taşınmasının vermiş olduğu kolaylıktan dolayı da içine konulan eşyaların saklanmasını çok daha fazla kolaylaştırıyor. İnsanın ihtiyacı olan çantaların asıl görevi her zaman yanınızda olması gereken eşyaların taşınmasını kolaylaştırmaktır. Ancak bazı çanta modellerinde bu durum farklı bir şekilde kullanılmaktadır. Yani içerisine kişisel eşyalar değil aynı zamanda ihtiyaç gerektiren eşyalarda konulabilir. Çantalar kullanım amaçlarına göre farklıdır ve bunlardan bazılar ise  alış veriş çantaları, plaj ve piknik çantaları, seyahat çantaları, okul çantaları, evrak çantaları, para çantaları, gece çantaları vb. gibi sayılabilir.

Çantalar giyimin tamamlandığı önemli aksesuarlardan ve bir çantanın insan yaşamındaki yeri çok büyüktür.

Çantalarda Model Seçimini Etkileyen Unsurlar

Çanta modellerinin seçiminde öncelikli olarak yaş esastır. Çünkü her yaşta çanta kullanıcısının tercihi birbirinden farklıdır. Seçilecek olan çantalar vücut ölçülerine uygun olması gerekiyor. Bu sayede kullanımı daha verimli olacaktır. Günümüz şartlarında moda anlayışı değişmiştir dolayısıyla insanlar çanta seçiminde tasarım ve kaliteye önem veriyorlar. Cinsiyet ve estetik algının ön plana çıktığı çanta modelleri   Çocukluk, olgunluk ve vücut özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Çocukluk döneminde tercih edilen çantalarda dayanıklılık ve temizlik önemliyken olgunluk döneminde fonksiyon daha dikkat çekmektedir. Dönemin renk ve tasarımına uygun olan seçimler fantezi, yarı fantezi ve spor olarak ayrılabilir.

GENÇLER ÇANTA Promosyon Çanta İmalatı
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder